Cum să vă configurați un VPN pe router

Optiuni

Configurarea unui VPN pe routerul dvs. poate proteja computerele și dispozitivele din rețea. Iată cum să realizați acest lucru.

Un VPN este o modalitate eficientă de a cripta și securiza traficul și activitatea web pe un PC sau pe un alt dispozitiv. Dar dacă doriți să protejați toate dispozitivele din rețeaua dvs., o variantă este să configurați VPN-ul pe router, permițând astfel tuturor dispozitivelor dvs. să se conecteze la aceeași rețea și conexiune VPN.

Există unele cerințe și restricții pentru a configura un VPN pe un router. În primul rând, routerul dvs. va acționa ca un client VPN, nu ca un server.

Acest lucru înseamnă că va trebui să utilizați un serviciu VPN existent pentru care aveți acces.

În al doilea rând, nu toate routerele acceptă un VPN, așa că va trebui să verificați marca și modelul dvs. pentru a vedea dacă routerul acceptă această opțiune.

Pentru acest articol, voi configura un acces VPN pe routerul meu de acasă, care este un Netgear Mesh Orbi. Deoarece firmware-ul pentru fiecare router este diferit, pașii dvs. vor fi diferiți cu siguranță față de cei pe care îi descriu pentru unitatea mea.

Dar ar trebui să puteți totuși să vă edificați și să faceți în final ca acest proces să funcționeze.

Cum să configurați un VPN pe routerul dvs.

1. Deschideți fereastra de configurare a routerului dvs.

Pentru a începe, deschid fereastra de configurare a routerului meu într-un browser. Majoritatea routerelor au o adresă IP implicită de 192.168.1.1. Dar nu este întotdeauna așa. Pentru a verifica de două ori adresa IP a routerului, deschideți un prompt de comandă și tastați ipconfig.

Intrarea pentru Default Gateway indică routerul dumneavoastră, așa că introduceți această adresă în câmpul de adrese al browserului dumneavoastră. Apoi vi se va cere să vă conectați cu numele de utilizator și parola routerului.

 În continuare, caut o setare pentru VPN sau serviciul VPN, care se află de obicei la Setări avansate. De exemplu, setarea de pe routerul meu se află în secțiunea Advanced Setup. Selectez acea setare.

2. Activați serviciul VPN

Activez opțiunea de activare a serviciului VPN. În cazul routerului meu Netgear, mi se cere apoi să configurez o adresă IP statică sau un cont DNS dinamic (DDNS).

Ambele opțiuni funcționează împreună cu un VPN. Cu o adresă statică, adresa mea IP rămâne aceeași. Cu un cont DDNS, informațiile despre adresa mea IP sunt actualizate automat dacă și când furnizorul meu de servicii de internet îmi atribuie o nouă adresă dinamică. În acest caz, aleg opțiunea pentru DDNS.

3. Alegeți un cont DDNS gratuit

Apoi mă înscriu pentru unul dintre conturile DDNS gratuite oferite de Netgear. Merg la setarea Dynamic DNS din router și mă conectez în cont.

4. Reveniți la setările pentru VPN

După ce mă conectez în contul DDNS, mă întorc la setările pentru VPN și descarc fișierul de configurare necesar pentru Windows.

5. Instalați un client VPN

În continuare mi se cere să instalez un client VPN pe dispozitivele pe care doresc să le folosesc în funcție de sistemul de operare. Deoarece folosesc un PC cu Windows, descarc și instalez clientul pentru Windows.

Dar există și variante pentru Mac și pentru dispozitive mobile. Pentru modelul meu de router, Netgear mă îndrumă către OpenVPN, un protocol și un serviciu VPN open source. Instalez clientul OpenVPN și apoi import fișierul de configurare VPN în acesta.

6. Redenumiți conexiunea de rețea pentru noua rețea VPN

În continuare, trebuie să verific și să redenumesc conexiunea de rețea pentru a utiliza noua rețea VPN. În Windows 10, merg la Settings > Network & Internet și selectez opțiunea pentru Change adapter options.

7. Căutați OpenVPN Tap

Caut o conexiune care să conțină șirul de caractere: OpenVPN Tap și o redenumesc în NETGEAR-VPN.

8. Conectați-vă

În cele din urmă, fac dublu clic pe pictograma clientului VPN din System Tray pentru a mă conecta. O fereastră de stare îmi arată că sunt conectat. Apoi navighez pe diferite site-uri web. Revenind la fereastra de stare a clientului VPN, pot vedea că datele sunt trimise și primite.

Experiența dvs. va fi diferită în funcție de marca și modelul routerului dvs. Unele routere necesită un program numit DDO-WRT, care adaugă funcții suplimentare care nu sunt disponibile în firmware-ul încorporat al routerului.

Și, deși routerul meu Netgear dorea DDNS pentru a utiliza un VPN, este posibil ca această cerință să nu fie necesară în toate cazurile. Așadar, deși contextul dvs. poate fi diferit, va fi nevoie totuși să urmați niște pași similari pentru a beneficia de avantajul unui VPN pe routerul dvs.

Taguit:

Socials